Czym jest i jak wpływa na twoje zdrowie SMOG

Co robi smog w Twoim mieście?

 1. Ogranicza widoczność.
 2. Wywołuje duszność, łzawienie, zaburzenie układu krążenia, podrażnienia skóry.
 3. Powoduje korozję.
 4. Jest źródłem zanieczyszczenia powietrza.
 5. Podrażnia skórę.
 6. Jest czynnikiem wpływającym na wtórne skażenie gleb i wód.

…ale to nie wszystko. Smog może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Jak wpływają na Ciebie pyły zawieszone w powietrzu?

Najgroźniejszym dla zdrowia i życia człowieka zanieczyszczeniem powietrza jest drobna frakcja pyłu zawieszonego, a więc PM 2.5. W jego skład wchodzą m. in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren, a także dwutlenek azotu i ozon troposferyczny.

Smog dotyka przede wszystkim osób z chorobami układu oddechowego, astmą, alergików, a także kobiet w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. W miastach zanieczyszczonych tak jak Kraków, mamy do czynienia z trzykrotnym wzrostem liczby zachorowań dzieci na astmę oskrzelową (6 proc. zachorowań w skali ogólnopolskiej, 16 proc. w Krakowie).

Smog może prowadzić nie tylko do chronicznego kaszlu, ale także do przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych schorzeń. Smog drastycznie wpływa na większość niesprawności osób starszych i coraz częściej odpowiada za pojawienie się nowotworów złośliwych.

Zanieczyszczenia, które trafiają w do powietrza są podobne do tych zawartych w dymie papierosowym. Dochodzi do sytuacji, w których na nowotwór płuc chorują osoby niepalące. Smog powoduje także zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, jest przyczyną zawałów i wylewów.

PM2.5 i PM10

PM2.5 oraz PM10 są uznawane za najbardziej niebezpieczne dla człowieka zanieczyszczenia powietrza. To areozole atmosferyczne, czyli zawieszone w powietrzu pyły. Liczba w nazwie oznacza największą wielkość drobiny wyrażoną w mikrometrach. Pyły te są składnikiem smogu, który wdychasz każdego dnia, wychodząc na ulice swojego miasta.

Powietrze w Twoim mieście

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. W pierwszej 50 znalazło się aż 33 miasta leżące w Polsce. Na szczycie listy znalazł się Żywiec, 2. miejsce zajęła Pszczyna, a 4. Rybnik. Wśród miast, w których jakość powietrza jest najgorsza znalazły się także: Kraków, Nowy Sącz, Katowice, Wadowice, Gliwice, Sosnowiec, Kalisz, Tychy i Zakopane.

wolfmask7

Maska antysmogowa  WOLF MASK zatrzymuje 99%:

 • pyłów PM2.5 i PM10
 • kurzu
 • bakterii
 • spalin
 • alergenów

Maska antysmogowa – Twoja inwestycja w zdrowie

Każdego roku z powodu krakowskiego smogu umiera przedwcześnie około 400 osób. Nawet jeśli nie odczuwasz na co dzień dolegliwości związanych z pyłem unoszącym się w powietrzu, smog może powodować poważne choroby w przyszłości. Najlepszym sposobem ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza przy zachowaniu swojego trybu życia jest korzystanie z maski antysmogowej.

Kup maskę
smog-1488984_1280